چهار شنبه , اکتبر 27 2021
آموزش وردپرس
خانه / دستاوردها / آخرین دستاوردهای صنعتی / جوشکاری لیزر میل سوپاپ
جوشکاری لیزر میل سوپاپ

جوشکاری لیزر میل سوپاپ

میل سوپاپ یا میل بادامک

ميل‌سوپاپ، ميله يا شافت توپري است كه حرکت دورانی موتور را تبدیل به حرکت خطی میکند. جنس میل سوپاپ از چدن مرغوب و كربن‌دار يا فولاد كربن‌دار است و داراي چند تكيه‌گاه جهت قرارگيري در بلوكه سيلندر يا روي سيلندر مي‌باشد كه به طور كلي سه وظيفه اصلي دارد.

 

  1. به تعداد سوپاپ‌هاي موتور داراي برآمدگي تقريبا بادامكي شكل بوده كه عامل باز و بسته شدن سوپاپ‌ها هستند.
  2. داراي چرخ‌دنده موربي بوده كه عامل به حركت درآوردن پمپ روغن و ميل دلكو در اكثر موتورها مي‌باشد.
  3. همچنين داراي دايره‌اي به صورت خارج از مركز (اكسانتريك) بوده كه عامل به حركت درآوردن شيطانك پمپ بنزين‌هاي مكانيكي مي‌باشد.

روشهای مختلف متعددی برای ساخت میل بادامک موتورهای چهارزمانه سرعت متوسط وجود دارد. در موتورهای کوچکتر میل بادامک ممکن است بصورت آهنگری یکپارچه با بادامک ساخته میشود. روش دیگر اینست که میل بادامک میتواند از یک قسمت استوانه ای ساخته شود که هر قسمت استوانه ای شامل بادامک سوخت،هوا و دود به همراه یک فلنج در دو انتها میباشد.

جوشکاری لیزر میل سوپاپ

مرکز تحقیقات و خدمات لیزرهاب با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته و دانش فنی در حوزه جوشکاری لیزر، توانایی جوشکاری لیزر شفت انواع موتورهای دو زمانه و چهار زمانه را داراست. جوشکاری لیزر بر روی محور روتاری دستگاه لیزر Nd:YAG با سرعت کنترل شده انجام می شود و امکان جوشکاری شافت در ضخامت های گوناگون وجود دارد. از مزیت های این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان جوشکاری محور شافت از جنس های مختلف (چدن، فولاد ساده کربنی، فولاد سمانته و …)
  • امکان جوشکاری نفوذی تا 3 میلی متر و جوشکاری سطحی تا ابعاد استاندارد با انواع فیلر
  • به حداقل رسیدن حجم ماشینکاری
  • عدم تابیدگی و دفرمگی محور اصلی به دلیل بالا نرفتن دما (حداکثر 110 درجه سانتی گراد)
  • امکان جوشکاری تعمیری (ساخت افزایشی Laser Builup) و رساندن به سایز استاندارد

در تصویر بالا نمای کلی میل بادامک و Fit up دقیق درز اتصال قبل از جوشکاری به خوبی نمایان است. چسبیدن دو لبه اتصال در هنگام جوشکاری لیزر امری بسیار مهم و ضروری است، زیرا هر گونه گپ در درز اتصال موجب عدم ذوب دو لبه توسط پرتوی لیزر در حالت فوکوس کامل شده و حوضچه مذاب تشکیل نمی شود. در پروژه جوشکاری لیزر میل سوپاپ موتور چهار زمانه، محور اصلی شفت ابتدا بصورت نفوذی با پرتوی لیزر جوشکاری شده و سپس برای رسیدن به ابعاد استاندارد با فیلر همجنس جوشکاری سطحی شده است. 

خدمات لیزرهاب

برای آگاهی از آخرین پروژه های انجام شده، به کانال تلگرام این مرکز به نشانی LaserHub2018@ مراجعه کنید. همچنین جهت مشاهده سایر خدمات صنعتی و پژوهشی این مرکز روی لینک های زیر کلیک کنید.

کانال تلگرام LaserHub  خدمات صنعتی مرکز لیزرهاب  خدمات پژوهشی مرکز لیزرهاب

Материалы по теме:

بهبود جوشپذیری اینکونل 718 در جوشکاری لیزر
بهبود جوشپذیری سوپر آلیاژ اینکونل 718 در جوشکاری لیزر پالسی با بهینه سازی پارامترها مقدمه جوشکاری لیزر اینکونل 718. سوپرآلیاژ های پایه نیکل از جمله مواد ...
جوشکاری لیزر تجهیزات پزشکی و داروسازی
جوشکاری لیزر تجهیزات پزشکی و داروسازی جوشکاری لیزر تجهیزات پزشکی و داروسازی همانند باتری قلب، قالب های پروتز، ابزار جراحی، سمعک ها، سوند، نازل های ...
جوشکاری با لیزر Nd:YAG ده کیلووات
جوشکاری لیزر جوشکاری لیزر، یک راه بسیار مناسب جهت انجام جوشکاری در آلیاژهای مختلف است که به دلیل ویژگی‎های منحصر بفرد خود در سالیان اخیر ...
جوش لیزر توربو شارژر BMW
جهت مشاهده ویدیو جوش لیزر توربو شارژر BMW بر روی لینک زیر کلیک کنید. ویدیوی جوشکاری لیزر توربو شارژر BMW جوش ...
جوشکاری تعمیری با لیزر
جوشکاری تعمیری با لیزر جوشکاری تعمیری اغلب برای بازگرداندن تجهیزات به خط تولید در زمان مشخص مورد نیاز است. زیرا زمان‌های طولانی صرف خریداری قطعه ...

درباره ی محمد علی رضایی

همچنین ببینید

جوشکاری تعمیری با لیزر- جوش لیزر- لیزرهاب

جوشکاری تعمیری با لیزر

جوشکاری تعمیری با لیزر جوشکاری تعمیری اغلب برای بازگرداندن تجهیزات به خط تولید در زمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *