چهار شنبه , اکتبر 27 2021
آموزش وردپرس
خانه / ساخت افزایشی

ساخت افزایشی

ساخت افزایشی

ساخت افزایشی یا افزودنی (Additive Manufacturing) یکی از مدرن ترین مجموعه فرایندهای ساخت و تولید است که تلاش میکند قطعات پیچیده با ترکیب شیمیایی متفاوت را بدون نیاز به ماشینکاری و تراشکاری نهایی بسازد. این صنعت پیشرفته و در حال رشد چند سالی است توسعه فراوانی یافته و فرایندهای زیادی بر این مبنا شکل گرفته است. مجموعه فرایندهای ساخت افزودنی بسیار متنوع است و میتواند از مواد گوناگون و منابع انرژی متفاوتی در ساخت قطعات بهره بگیرد. بر اساس نوع ماده و انرژی مصرفی زیرمجموعه های فراوانی برای ساخت و تولید قطعات با هندسه پیچیده و جنس متغیر ایجاد شده است. اگر چه عمده این فرایندها برای مواد غیر فلزی است اما فرایندهایی هم برای ساخت افزایشی مواد فلزی و آلیاژی توسعه یافته است.

روش های ساخت افزایشی

عمده فرایندهای ساخت افزایشی برای تولید قطعات پلاستیکی طراحی شده است که از این جمله میتوان به SLA، DLP، MJ، MJF و SLM اشاره نمود. در این فرایندها انرژی لازم برای ساخت از طریق ذوب کردن، سفت شدن با تابش انواع پرتوها مانند لیزر، UV، پرتوی مرئی و مانند آن و آسیاکاری تأمین می شود. فرایندهایی مانند LOM نیز برای ساخت افزودنی کاغذ و کامپوزیت طراحی شده است. فرایندی مانند BJ برای ساخت افزایشی قطعات و محصولاتی از جنس سنگ، گچ و ماسه ابداع شده است که در آن استحکام قطعه به وسیله سفت و سخت شدن پیوندهای سرامیکی حاصل می شود.

ساخت افزایشی قطعات فلزی

مهمترین فرایندهای ساخت افزایشی فرایندهایی هستند که برای ساخت قطعات پیچیده و با جنس متغیر فلزی و آلیاژی طراحی شده اند. از این دسته فرایندها میتوان به فرایندهای ساخت افزودنی با بستر پودر مانند EBM، SLM و DMLS اشاره کرد که در آنها انرژی لازم برای ذوب کردن پودر از طریق پرتوی لیزر یا پرتو الکترونی تأمین میشود. فرایندهایی مانند EBAM و LENS نیز از جمله فرایندهای پیشرفته ساخت افزودنی است که در آنها از مواد فلزی بصورت تغذیه سیم و یا پاشش پودر استفاده میشود.

مزیت بزرگ فرایندهای ساخت افزودنی علاوه بر آنکه در آنها ماشینکاری و عملیات تکمیلی ساخت تا حد زیادی حذف میشود آن است که میتوان از آن در ساخت قطعاتی با ترکیب شیمیایی و ریزساختار متغیر استفاده نمود. به این دسته از مواد پیشرفته که با ساخت افزایشی قابل تولید هستند مواد گرادیانی یا مواد با کارکرد پله ای (Functionally Graded or Gradient Materials:FGMs) اطلاق میشود. این قطعات دارای شیب ترکیب شیمیایی و ریزساختار بوده و هر قسمت از ماده کارکرد و وظیفه مشخصی برعهده دارد.

خدمات ساخت افزایشی مرکز لیزرهاب

مرکز تحقیقاتی و صنعتی لیزر ایران-لیزرهاب با در اختیار داشتن دانش و تجهیزات ساخت افزایشی فلزی و پلاستیکی میتواند این امکان را برای پژوهشگران و صنعتگران کشور فراهم کند تا با استفاده از فرایندهای ساخت افزایشی مبتنی بر لیزر، اهداف پژوهشی و صنعتی خود را محقق نمایند. 

برای آگاهی از پروژه های انجام شده مرکز لیزرهاب، به کانال تلگرام این مرکز به نشانی LaserHub2018@ مراجعه کنید.

همچنین جهت مشاهده سایر خدمات صنعتی و پژوهشی این مرکز روی لینک های زیر کلیک کنید.

کانال تلگرام لیزرهاب   سایر خدمات صنعتی مرکز لیزرهاب   آخرین دستاوردهای صنعتی    سایر خدمات پژوهشی مرکز لیزرهاب