چهار شنبه , اکتبر 27 2021
آموزش وردپرس
خانه / برشکاری لیزری

برشکاری لیزری

برشکاری لیزری 

امروزه با توسعه صنایع ورقکاری، بهره گیری از فناوری های جدید برای بهبود کیفیت محصولات و کاهش هزینه ها و زمان عملیات برشکاری از اهمیت فراوانی برخوردار شده است. از این رو شناخت این فناوری ها در کنار نیازسنجی های تولید، ما را در انتخاب ماشین آلات مناسب یاری خواهد کرد تا با کاهش هزینه های تولید و تسریع زمان تولید محصولات، به بهره وری در سیستم های تولیدی رسید. برشکاری لیزری فناوری است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌شود و عموما کاربردهای صنعتی دارد.

انواع روش های برشکاری لیزری

روش‌های مختلفی در برش با استفاده از لیزر وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

برش تبخیری

در این روش پرتو متمرکز شده و دمای نقطه اثر را به دمای نقطه جوش می‌رساند. سپس ماده تبخیر شده و حفره ایجاد می‌شود. 

این روش برای برش موادی همانند چوب، کربن و پلاستیک‌های ترموست که ذوب نمی‌شوند استفاده می‌شود.

برش ذوبی به همراه دمیدن گاز پرفشار

در این روش ابتدا پرتوی لیزر، ماده مورد نظر را در نقطه کاری به دمای نقطه ذوب می‌رساند. بلافاصله با استفاده از جریان پرفشار یک گاز (معمولاً هوا) به نقطه مورد نظر ضربه‌ای وارد شده و باعث ریزش مواد ذوب شده از روی جسم مورد نظر می‌شود. در این روش نیازی به بالا بردن دما به اندازه‌ای بیشتر از نقطه ذوب ماده نیست در نتیجه دستگاه قدرت مصرفی کمتری دارد. از این روش عموماً برای برش فلزات استفاده می‌شود.

برش با ایجاد شکاف به وسیله تنش‌های حرارتی

مواد ترد به شکستگی حرارتی حساس می‌باشند. از این ویژگی مواد ترد در روش یاد شده استفاده می‌شود.

اشعه لیزر روی سطح ماده متمرکز شده و باعث ایجاد حرارت موضعی و انبساط حرارتی می‌شود.

این عمل باعث ایجاد شکاف در ماده شده و با حرکت دادن پرتو می‌توان آن را هدایت کرد تا برش مد نظر اتفاق بیفتد. این روش عموماً برای برش لیزری شیشه‌ها و مواد شیشه مانند استفاده می‌شود.

مزایای برش لیزری

در برشکاری با پرتوی لیزر از هیچ گونه تماس مکانیکی در هنگام برش با قطعه کار ایجاد نمی شود. لذا از هر گونه تابیدگی و پیچیدگی در اثر عملیات برش جلوگیری می شود. بعضی از جنس ها در روش های معمولی برش بسیار سخت بریده شده و جهت استفاده از آنها باید قالب های برش را با تمهیدات خاصی طراحی نموند. ولی در تکنولوژی لیزر محدودیت بسیار کمتری وجود داشته و بدون هیچگونه ضایعه فیزیکی قطعه تولید می گردد.

خدمات برش مرکز لیزرهاب

مرکز تحقیقاتی و صنعتی لیزر ایران با داشتن تجهیزات به روز و پیشرفته برشکاری لیزری ( لیزر 1 کیلو وات Fiber جهت برش فلزات با محدوده ضخامت 0.1 میلی متر تا 2 سانتی متر و لیزر CO2 جهت برش غیرفلزات شامل شیشه، چوب، سنگ و … با محدوده ضخامت 0.3 میلی متر تا 12 میلی متر) آماده انجام پروژه های گوناگون در این زمینه می باشد. 

برای آگاهی از آخرین پروژه های انجام شده، به کانال تلگرام این مرکز به نشانی LaserHub2018@ مراجعه کنید.

همچنین جهت مشاهده سایر خدمات صنعتی و پژوهشی این مرکز روی لینک های زیر کلیک کنید.

کانال تلگرام لیزرهاب   سایر خدمات صنعتی مرکز لیزرهاب   آخرین دستاوردهای صنعتی    سایر خدمات پژوهشی مرکز لیزرهاب