چهار شنبه , اکتبر 27 2021
آموزش وردپرس
خانه / مقالات / روشی جدید در جوانسازی سطح سوپرآلیاژ اینکونل 617

روشی جدید در جوانسازی سطح سوپرآلیاژ اینکونل 617

جوانسازی سوپرآلیاژ اینکونل 617 با روش جوشکاری ذوبی سطحی (ذوب سطحی با لیزر Nd:YAG) بدون عملیات حرارتی آنیل انحلالی

مقدمه

ذوب سطحی لیزری. سوپر آلیاژهای پایه نیکل یکی از مهمترین گروههای مواد پیشرفته فلزی می­باشند. حفظ استحکام در دمای بالا، مقاومت عالی در برابر خوردگی داغ و اتمسفرهای اکسیدکننده از ویژگی های آن می باشد. اینکونل 617 با قرارگیری در سرویس کاری دما بالا و گذشت زمان، دستخوش تغییرات فازی و ریزساختاری می​شود. از جمله این تحولات فازی می­توان به رشد دانه­ها، اکسیداسیون سطحی و رسوبگذاری فازها در مرزدانه ها اشاره نمود. این تغییرات فازی و ریزساختاری بر خواص مکانیکی آلیاژ تاثیرات منفی فراوانی بر جای می​گذارد. مهمترین آنها تردی، از دست رفتن استحکام ضربه و افت شدید چقرمگی و شوک­پذیری آلیاژ است.

 

جوانسازی سطح و ذوب سطحی لیزری

جوان­سازی (Rejuvenation) برای بهبود و بازیابی ریزساختار پیرشده و خواص مکانیکی آلیاژ استفاده میشود. یکی از روشهای جوانسازی سیکل​های عملیات حرارتی آنیل انحلالی (Solution Annealing Heat-treatment) است.با انجام این عملیات، می​توان رسوبات کاربیدی و فازهای ناخواسته ثانویه را حل کرده و چقرمگی را بازیابی نمود. این روش از نظر مسایل صنعتی، سخت و طولانی مدت بوده و هزینه​ قابل توجهی بر جای می​گذارد. به علاوه اینکه رشد دانه­ ها در این حالت تشدید می­شود. ذوب سطحی لیزری: یکی از این روش​های جایگزین استفاده از عملیات جوشکاری ذوبی سطحی (Surface Fusion Welding) است. با ذوب و انجماد سطح آلیاژ پیرشده می­توان آلیاژ را دوباره به حالت اولیه و نو (جوان شده) برگرداند. ذوب سطحی لیزری با لیزر Nd:YAG با موفقیت در این پژوهش به انجام رسیده است.

 

نتایج تحقیق

هدف کلی این طرح، امکان­ سنجی جوان­سازی موفق و بهبود خواص مکانیکی اینکونل 617 با ذوب سطحی لیزری می­باشد. به علاوه یافتن پارامترهای بهینه جوشکاری سطحی برای بدست آوردن ضخامت مناسب جوش از اهداف این پژوهش است. جهت اطلاع از روند انجام این پژوهش و نتایج کامل آن میتوانید مقاله زیر را دانلود کنید.

دانلود مقاله

همچنین جهت اطلاع از آخرین دستاوردهای پژوهشی مرکز اینجا را کلیک کنید.

جهت اطلاع از آخرین مقالات چاپ شده توسط محققان این مرکز اینجا را کلیک کنید.

 

درباره ی tums herc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *